Over 30 lawmakers quit government jobs protest at UK PM Johnson’s leadership

At least 32 British lawmakers, including Finance Minister Rishi Sunak, have left Prime Minister Boris Johnson’s government in less than 24 hours, saying the British leader no longer trusts them and plunging his government into crisis.

The departures began on Tuesday with the resignation of Health Minister Sajid Javid just after 1800 local time (1700 GMT). Sunak’s resignation letter came just nine minutes later.

Those who have resigned so far:

Wednesday:
John Glenn, Minister of Financial Services and Member of Parliament since May 2010
– Rachel MacLean, Protection Minister and Member of Parliament since June 2017
– Mike Freer, Minister for Exports and Equality and Member of Parliament since May 2010
– Duncan Baker, Parliamentary Special Secretary (PPS) at the Department of Settlement, Housing and Government Communities
– Craig Williams, PPS at the Treasury and MP since December 2019
– Mark Logan, PPS to Northern Ireland office and Member of Parliament since December 2019
Mims Davies, Secretary of Labor and Representative since 2019
Kimi Badenouch, Minister of Equality and Member of Parliament since June 2017
– Neil O’Brien, Secretary of State in the Department of Settlement, Housing and Communities and Member of Parliament since June 2017
– Alex Burgart, Minister of State in the Ministry of Education and Deputy since June 2017
– Lee Rulie, Secretary of State at the Department of Business, Energy and Industrial Strategy (BEIS) and Member of Parliament since June 2017
– Julia Lopez, Junior Minister at the Ministry of Digital, Culture, Media and Sports (DCMS) and Member of Parliament since June 2017
Victoria Atkins, Home Secretary and Deputy since May 2015
– Stuart Andrew, Junior Housing Minister and Member of Parliament since May 2010
-Joe Churchill, Secretary of State in the Department for Environment, Food and Rural Affairs (DEFRA) and Member of Parliament since May 2015
– Will Quince, Minister for Children and Families, MP since May 2015
Robin Walker, Secretary of State for Schools and Deputy since May 2010
– Felicity Buchan, PPS at BEIS and Member of Parliament since December 2019
– Laura Trott, Special Parliamentary Secretary to the Ministry of Transport and Deputy since December 2019
– Celine Saxby, PPS to DEFRA and Member of Parliament since December 2019
– Claire Coutinho, PPS for the Treasury and Member of Parliament since December 2019
– David Johnston, PPS to the Department of Education and MP since December 2019

Tuesday:
– Rishi Sunak, Finance Minister and Member of Parliament since May 2015
Sajid Javid, Minister of Health and Member of Parliament since May 2010
– Pim Avulami, Conservative Deputy Chair and MP for Hitchin and Harpenden since June 2017
– Saqib Bhatti, PPS Minister of State for Health and Social Welfare and Member of Parliament since December 2019
Jonathan Jules, PPS Minister of State for Northern Ireland and Member of Parliament since December 2019
– Nicola Richards, PPS for the Department of Transportation and MP since December 2019
– Alex Chalke, Solicitor General for England and Wales and Member of Parliament since May 2015
– Virginia Crosby, PPS to Wales’s office and MP since December 2019
– Theo Clark, Trade Envoy to Kenya and Member of Parliament since December 2019
– Andrew Morrison, Trade Envoy for Morocco and Member of Parliament since June 2001

Leave a Comment